LUNA PENTRU VIAȚĂ

Viața parohiei Aprilie 4, 2016

ACTIVITĂȚI

desfășurate în „Luna pentru viață”

Biserica „Izvorul Tămăduirii” s-a implicat activ, în organizarea de evenimente care au marcat „Luna pentru viaţă”. Astfel, în luna martie, în parohia noastră s-au derulat următoarele activităţi:

1. Expoziţia „FIECARE VIAȚĂ ESTE UN DAR”

- În perioada 21 - 26 martie, elevi şi tineri au realizat desene în creion şi culoare;

- Duminică, 27 martie, au fost expuse credincioşilor prezenţi la Sf. Liturghie;

- După slujbă s-au acordat premii câștigătorilor: Grădinaru Adina, Țvilică Paul, Țvilică Cristian, Alupoaie Gabriela și Alupoaie Ioan.

2. Procesiunea „MARŞUL PENTRU VIAȚĂ 2016”

- sâmbătă, 26 martie la ora 11:00, ne-am adunat la Biserică cu busuioc şi flori;

- credincioşi, câţiva tineri în costume naţionale, mame cu copii, ne-am deplasat la Biserica Buna Vestire;

- am parcurs traseul stabilit prin oraş, împreună cu ceilalţi credincioşi de la parohii.

3. Proiecţia „FAMILIA ESTE PENTRU NOI”

- Duminică, 27 martie la ora 16:00 ne-am adunat la Biserică;

- Am vizionat o serie de șase scenete religioase, realizate de creștinii ortodocși pe site-ul http://popasduhovnicesc.ro/, povestiri despre valoarea vieţii şi a familiei;

- Au avut loc comentarii la filme şi discuţii la criza de sarcină.

Prin „LUNA PENTRU VIAŢA” s-a dorit afirmarea valorii persoanei umane, apărarea dreptului la viaţă al copiilor nenăscuţi şi al persoanelor în vârstă sau bolnave, eliberarea omului de tot ce îl distruge sau alienează. S-a urmărit de asemenea: susţinerea familiei tradiţionale şi a valorilor acesteia, ca temelie a unei societăţi solide şi sănătoase, orientarea inimilor spre o cultură a vieţii, punând capăt avorturilor şi arătând societăţii că nu suntem indiferenţi la aceste vieţi curmate, la trauma suferită de către multe femei, afirmarea dreptului la viaţă al copiilor care încă nu s-au născut.

P A R O H,

Preot Alupoaiei