ICOANA „PORTĂRIȚA”

Viața parohiei Mai 9, 2016

Cu prilejul hramului „Izvorul Tămăduirii” al parohiei noastre, am avut bucuria primirii Sfintei Icoane „Portărița” din Sfântul Munte Athos, joi, 5 mai, la ora 1700. A urmat slujba Vecerniei oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu P.C. Părinte misionar Petru Fercal, care a ţinut un cuvânt de învăţătură. Vineri, 6 mai, s-a oficiat Sfânta Liturghie de un sobor de preoţi și sfinţirea mică a apei spre folosul sufletesc şi trupesc al credincio­şilor. Sf. Icoană a fost așezată spre închinare la un loc special amenajat în  curtea bisericii. Duminică, 8 mai la ora 19:00, după săvârșirea Paraclisului Sfintei Icoanei Portărița, s-a încheiat pelerinajul credincioșilor. Icoana Maicii Domnului „Portărița” a fost așezată în Biserică pe un suport de lemn provizoriu, unde se pot închina credincioși. Cu ajutorul credincioșilor și binevoitorilor, se va lucra un iconostas sculptat din lemn de stejar în care se va așeza icoana definitiv. În cinstea Icoanei Maicii Domnului Portărița, la Biserică se va săvârși Sfânta Liturghie timp de 40 de zile.

Bucură-te, Portăriţă bună care deschizi credincioşilor uşile Raiului!