Alături de refugiați la Vama Stânca-Costești

Evenimente Martie 14, 2022

„Fericiți sunt cei milostivi, căci aceia se vor milui” (Matei 5, 7).

În aceste zile de mare cumpănă, când mii de refugiați așteaptă să treacă granița în România pentru a fugi din calea războiului, Parohia „Izvorul Tămăduirii” Botoșani  a organizat o campanie umanitară de sprijinire a acestora, la unul dintre cele trei centre existente la Vama Stânca Costești. Prin efortul enoriașilor parohiei noastre, cu sprijinul financiar de la câteva persoane cu suflet, precum și prin contribuția mai multor făcători de bine, s-a putut realiza astăzi această acțiune caritabilă. Astăzi, 14 martie 2922, preotul paroh,  însoțit de voluntari, s-au deplasat în vamă la Stânca-Costești, unde au oferit 160 de porții calde de ciorbă, pufuleți, biscuiți, eugenii, iaurturi, banane, cafea, portocale, sucuri, siropuri pentru copii, produse de igienă, apă, dulciuri și încă multe alte produse. Încă mai este nevoie de mult ajutor. Mame singure, îngrozite, înfometate și înfrigurate, alături de pruncii lor, au nevoie de hrană și de ajutoare: pături, scutece, șosete, produse de igienă personală, dezinfectant, măști și medicamente. Deși binele se face în taină și în tăcere, ne-am dorit ca această acțiune caritabilă să fie un exemplu de milostenie și de dragoste frățească în vremuri grele.

Mulțumim pentru ajutor tuturor celor implicați!

Citește alte articole despre: eveniment