HRAMUL BISERICII NOASTRE

Viața parohiei Aprilie 24, 2017

Cu prilejul hramului „Izvorul Tămăduirii” al parohiei noastre, am avut bucuria de a ne închina la racla cu Sfintele moaște ale Sf. Anastasia Romana, vindecătoarea de răni sufletești și trupești și la icoana Maicii Domnului „PORTĂRIȚA” de la Biserica noastră.

Joi, 20 aprilie, la ora 17:15, racla cu sfintele moaşte ale Sfintei Anastasia Romana şi icoana Maicii Domnului „Portăriţa”, au fost purtate în procesiune în jurul parohiei, după care au fost așezate într-un baldachin special amenajat în curte, pentru închinarea credincioșilor. După procesiune a fost oficiată slujba Vecerniei cu Litie de un sobor de preoţi în frunte cu P.C. Părinte misionar Petru Fercal, care a ţinut un cuvânt de învăţătură.

Vineri, 21 aprilie, începând cu ora 7:30, au fost oficiate Utrenia, Sfânta Liturghie şi slujba de Sfinţire a apei. În aceeaşi zi, la ora 18:00, s-a săvârșit Taina Sfântului Maslu de obște, spre folosul sufletesc şi trupesc al credincio­şilor.

Citește alte articole despre: Viața parohiei