HRAMUL BISERICII NOASTRE

Viața parohiei Aprilie 14, 2018

Cu prilejul hramului „Izvorul Tămăduirii" al parohiei noastre, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Teofan, avem bucuria de a ne închina la racla cu Sfintele moaşte ale Sf. mucenic Pantelimon, tămăduitorul de boli sufleteşti şi trupeşti şi la icoana Maicii Domnului „PORTARIŢA” de la Biserica noastră. Joi, 12 aprilie 2018, începând cu ora 17:15, aceste Sfinte odoare au fost purtate în procesiune în jurul parohiei, după care au fost aşezate într-un baldachin special amenajat în curte pentru închinarea credincioşilor. A urmat slujba Vecerniei cu litie oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu P.C. Părinte misionar Petru Fercal, care a ţinut un cuvânt de învăţătură. Vineri, 13 aprilie, s-a oficiat Sfânta Liturghie de un sobor de preoţi și sfinţirea mică a apei spre folosul sufletesc şi trupesc al credincio­şilor.

Bunul Dumnezeu să reverse Sfânta Lumină a învierii în casele şi inimile dumneavoastră, cu ocrotirea Maicii Domnului și prin mijlocirea Sfântului ucenic Pantelimon.

Preot paroh, Ioan Alupoaiei

Citește alte articole despre: Viața parohiei