HRAMUL BISERICII NOASTRE

Viața parohiei Mai 4, 2019

Cu prilejul hramului „Izvorul Tămăduirii" al parohiei noastre, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Mitropolit Teofan, am avut bucuria de a ne închina la racla cu Sfintele moaşte ale Sfinților: Ecaterina, Ioan Rusul și Efrem cel Nou și la icoana Maicii Domnului „PORTĂRIȚA” de la Biserica noastră. Joi, 2 mai 2019, începând cu ora 17:15, aceste Sfinte odoare au fost purtate în procesiune în jurul parohiei, după care au fost aşezate într-un baldachin special amenajat în curte pentru închinarea și folosul sufletesc al credincioșilor. A urmat slujba Vecerniei cu litie oficiată de un sobor de preoţi în frunte cu P.C. Părinte misionar Petru Fercal, care a ţinut un cuvânt de învăţătură. Vineri, 3 mai, s-a oficiat Sfânta Liturghie în sobor și sfinţirea mică a apei spre folosul sufletesc şi trupesc al credincioşilor. La ora 18:00 s-a oficiat Taina Sfântului Maslu cu un sobor de 10 preoți în frunte cu Arhimandritul Ioan Harpa, starețul Mănăstirii Popăuți, care a ținut cuvântul de învățătură.

Bucură-te Izvor Tămăduitor!

Citește alte articole despre: Viața parohiei