HRAMUL BISERICII NOASTRE - Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie

Viața parohiei Februarie 11, 2019

Cu prilejul hramului „Sfântul Haralambie”, al  doilea al parohiei noastre, am avut bucuria de a participa la slujbele și activitățile desfășurate la Biserică. Sâmbătă, 9 februarie, la ora 17:00, s-a oficiat slujba Vecerniei cu Litie de un sobor de 10 preoţi în frunte cu P.C. Părinte profesor Partenie Apostoaie, care a ţinut un cuvânt de învăţătură. Duminică, 10 februarie, începând cu ora 07:00, s-au oficiat Utrenia și Sfânta Liturghie Apoi s-a săvârşit sfinţirea mică a apei spre folosul sufletesc şi trupesc al credincio­şilor. Părintele paroh Ioan Alupoaiei a slujit împreună cu P.C. Părinte misionar de caritate Cristian Buhaciuc de la Spitalul Județean. Toți participanții la slujbă au primit la final o gustare, un pahar de vin sau de suc. Maica Domnului este izvorul tămăduirilor, însă Sfântul Haralambie este ocrotitorul săracilor şi al bolnavilor. Nici nu se putea o asociere mai potrivită în această zi: a slujbelor cu cercetarea bolnavilor. În acest sens, au fost vizitați și bolnavii de la Spitalul din parohia noastră (Secția Psihiatrie VI cronici). Un grup de voluntari, coordonați de dl Eugen Pădurariu, au vizitat acești bolnavi oferindu-le câte un pachet cu produse de patiserie, foietaje, suc și alte produse avizate. Serbând în această zi pe Sfântul sfințit mucenic Haralambie, al doilea hram al parohiei, Biserica noastră îmbină dimensiunea liturgică cu cea social-filantropică.

Sfinte Haralambie, apără-ne de necazuri și vindecă bolile!

Citește alte articole despre: Viața parohiei