HRISTOS: SUFLETUL SATULUI MEU

Viața parohiei Februarie 16, 2019

- Concurs Național Catehetic -

Concursul Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu”, este organizat de către Sectorul teologic-educațional al Patriarhiei Române, cu aprobarea Sfântului Sinod conform Hotărârii nr. 6.420 din anul 2018.

Acest concurs, adresat elevilor cu vârsta între 7 și 18 ani, se va desfășura în parohia noastră în perioada 18 februarie - 12 martie 2019.

Concursul cuprinde 3 etape de desfășurare și 3 secțiuni de activitate, după cum urmează:

ETAPA

PERIOADA

ACTIVITATEA

SURSĂ / LOCAȚIE

18 - 24 februarie

Informare și organizare

Afișierul bisericii, Foaia parohială, pliante;

25 februarie - 9 martie

Realizarea lucrărilor

Domiciliu, școală, biserică

10 - 12 martie

Evaluarea lucrărilor

Biserica Izvorul Tămăduirii

SECȚIUNI

TEME

LITERARĂ

Poezie despre biserica satului

Compunere despre modele ale satului: preot, învățător,primar

Articol de ziar despre satul gospodarilor români

Rugăciune către Dumnezeu pentru profesori şi elevi

ARTISTICĂ

Icoana unui praznic împărătesc

Icoana unui sfânt ocrotitor

Sculptură tradițională

Cusătură, broderie, ţesătură

MULTIMEDIA

Prezentare powerpoint despre biserici și monumente

Prezentare despre creații și tradiții populare

Prezentare despre personalități rămase în conștiința populară

Film despre satul românesc.

Concursul Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu” îşi propune să contribuie la redescoperirea valorilor păstrate şi promovate de satul românesc, de-a lungul timpului, cum ar fi:

- afirmarea rolului Bisericii în viaţa satului românesc; elogierea unor preoți, învăţători şi primari luminaţi ai satului; descrierea rolului preotului şi a familiei sale în viaţa satului; asigurarea unei bune colaborări Biserică-Şcoală-Familie.

Prin aceste activități vom cunoaște mai bine frumuseţea satului românesc, în trecut şi în prezent, tradiţia și portul popular, unitatea de credință și de neam în țara noastră păstrată prin preoţi, învăţători, primari gospodari și oameni vrednici ai satului românesc.

- Succes tuturor participanților!

Paroh,

Pr. Ioan Alupoaiei

Citește alte articole despre: Viața parohiei