IUBIȚI CREDINCIOȘI,

Evenimente Septembrie 19, 2018

În România, căsătoria s-a realizat dintotdeauna între un bărbat și o femeie, pentru nașterea și educarea copiilor, pentru unitatea și bunăstarea familiei.

Propunerea legislativă de revizuire a Constituţiei României pentru modificarea articolului 48, aliniatul 1 a fost aprobată.

Acest demers, inițiat de Coaliţia pentru Familie, prevede definirea căsătoriei drept „uniunea liber consimţită dintre un bărbat şi o femeie”.

Drept urmare, în zilele de 6 și 7 octombrie 2018, se va desfășura în toată țara referendumul pentru familie.

Biserica Ortodoxă Română promovează valorile fundamentale românești privind familia, ocrotirea și creșterea copiilor.

Fiecare dintre noi este chemat să-şi exprime punctul de vedere asupra definiţiei căsătoriei.

Este o exigență naturală de a reglementa juridic asumarea valorilor fundamentale pentru societatea noastră.

Această dorinţă a fost susținută de peste 3 milioane de votanţi din electoratul român.

În zilele de 6 și 7 octombrie, sunt aşteptaţi la vot peste 6 milioane de cetăţeni pentru a duce până la bun sfârşit acest demers.

Referendumul pentru familie nu este îndreptat împotriva nimănui, nu încalcă vreun drept al vreunui cetăţean, ci este o expresie clară a democraţiei românești.

Majoritatea dintre noi ştim că o mamă poate fi doar o femeie, iar un tată doar un bărbat.

Îndemnăm pe toți enoriașii parohiei noastre și pe toți cetățenii majori, să meargă la vot pentru schimbarea constituţională dorită de cei peste 3 milioane de români.

De prezenţa dumneavoastră în secțiile de votare şi de votul exprimat în favoarea schimbării constituţionale, depinde viitorul familiei.

Dacă vom lăsa copiilor şi nepoţilor noştri modelul familiei în care noi am crescut, dumneavoastră decideți!

Ne dorim cu mama și bunica, minunate femei; cu tatăl și bunicul, minunaţi bărbaţi.

Ne întâlnim la vot în zilele de 6 și 7 octombrie 2018!

†  Contează ce crezi, dacă mergi şi votezi!

Preot paroh,   Ioan Alupoaiei

Atașamente:
PDF icon afis_mare.pdf
Citește alte articole despre: eveniment