IZVORUL 800

Viața parohiei Iunie 9, 2019

Foaia religioasă a parohiei „Izvorul Tămăduirii” se află la ceas aniversar. Încununează astăzi numărul 800, fiind în al șaisprezecelea an de apariţie săptămânală. Fiecare număr a fost distribuit in biserica parohiei după finalul Sfintei Liturghii de duminică. Foia parohială a continuat misiunea religioasă la casele credincioşilor ducând dincolo de zidurile lăcaşului de cult Cuvântul ziditor plin de certitudine al Mântuitorului Iisus Hristos, o candelă din lumina credinţei, un potir al nădejdii şi un vas al dragostei creştine. Dincolo de cele 2 pagini cu rubrici permanente, Foia parohială a cuprins şi alte articole: programul liturgic, istorioare, învățături, sinaxar, întrebări și răspunsuri, pilde, rugăciuni, actualitatea bisericească, viața parohiei, spiritualitate, catehism. Foia parohială se doreşte a fi o voce care îndrumă şi încearcă să coaguleze comunitatea parohială. Ea încearcă să aducă un cuvânt de învăţătură, dar şi abordări religioase realizate în parohie. Publicaţia a fost martoră a activităţilor desfășurate în Parohia Izvorul Tămăduirii timp de 15 ani, fiind totodată şi o cronică a parohiei ca familie a credincioşilor uniţi prin credinţă şi rugăciune. Ea redă evenimente petrecute în parohie, în Biserica noastră sau pe plan bisericesc, ceea ce întăreşte sentimentul frăţiei între creştini. Credem că prin consemnarea acestora, Foaia religioasă rămâne un mesager, o mărturie vie a rolului Bisericii în viața comunităţii locale. Faptul că în paginile acestei Foi religioase s-au publicat articole cuprinzând toate aspectele, și am obținut aprecierea Mitropoliei Moldovei și Bucovinei, ne îndreptăţeşte să continuăm munca de alcătuire a acestei publicații săptămânale. În data de 10 octombrie 2018, Biroul de Asistență Religioasă al Centrului Eparhial Iași a clasat Parohia „Izvorul Tămăduirii” Botoșani pe locul întâi, cu cea mai bună revistă parohială și cel mai bun website. Mulţumim tuturor pentru cuvintele de apreciere la adresa publicației parohiale. Gânduri de gratitudine îndreptăm către credincioşii parohiei, de la cei mai mici până la cei mai mari care au contribuit prin faptele lor la apariţia fiecărui număr, fiind totodată şi primii ei cititori.

Redactorii  Foii religioase „Izvorul Tămăduirii”

Atașamente:
PDF icon izvorul_800.pdf
Citește alte articole despre: Viața parohiei