LUNA PENTRU VIAȚĂ 2022

Evenimente Februarie 17, 2022

Prin „LUNA PENTRU VIAŢA” se dorește afirmarea valorii persoanei umane, apărarea dreptului la viaţă al copiilor nenăscuţi şi al persoanelor în vârstă sau bolnave, eliberarea omului de tot ce îl distruge sau alienează. Se urmărește de asemenea: definirea căsătoriei, susţinerea familiei tradiţionale şi a valorilor acesteia, ca temelie a unei societăţi solide şi sănătoase, orientarea inimilor spre o cultură a vieţii, punând capăt avorturilor şi arătând societăţii că nu suntem indiferenţi la aceste vieţi curmate, la trauma suferită de către multe femei, afirmarea dreptului la viaţă al copiilor care încă nu s-au născut.

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Teofan, în luna martie 2022 se va desfăşura în Arhiepiscopia laşilor evenimentul naţional „Luna pentru Viaţă” sub deviza: „Egalitate, echitate şi sprijin din prima secundă şi întreaga viaţă”. În acest an, implicarea credincioșilor în acțiunea „Luna pentru Viaţă” se va face prin evenimente la nivel de parohie și evenimente la nivel de protopopiat.

1. EVENIMENTE LA NIVEL DE PAROHIE:

a. Proiecţii de filme pentru viaţă;

b. Întâlniri cu tinerii în vederea supunerii la discuţii a unor teme pentru viaţă;

c. Marcarea zilei de 25 martie - ziua mamei creştine, cu o vizită la maternitate. Oferirea unei flori sau a unui cadou fiecărei mămici;

d. Marcarea zilei de 21 martie - ziua internaţională a Sindromului Down;

e. Ateliere de lectură pro viaţă „Spune-mi o poveste”, adresate copiilor, cu cărţile din seria: „Fiecare viaţă este un dar”, scrise de Veronica Iani;

f. Conferinţe online și fizice cu teme ProVita;

g. Campanii de donare de sânge pentru cauze concrete;

h. „Mamă, îţi mulţumesc!” - campanie online pe platform Facebook, prin care utilizatorii sunt invitaţi să-şi afişeze la fotografia de profil o pancartă cu mesajul „Mamă, îţi mulţumesc!”.

i. Atelier „Pancarta mea pentru viaţă” - atelier de desenat pancarte adresat copiilor.

2. EVENIMENTE LA NIVEL DE PROTOPOPIAT:

În data de 26 martie 2022, se va organiza la nivel de protopopiat, „Marşul pentru Viaţă”, acolo unde va fi permis şi cu respectarea măsurilor sanitare ce vor fi în vigoare la data desfăşurării evenimentului. Având în vedere că restricţiile legate de pandemie sunt în continuă schimbare, Departamentul ProVita are o alternativă online a „Marşului pentru Viaţă” pentru situaţia în care evenimentul nu va putea fi organizat în format fizic. În acest caz, protopopiatul va putea participa la Marşul online organizat de Departamentul ProVita.

3. RESPONSABILI ȘI ORGANIZATORI:

1. Arhimandrit Nicodim Petre, consilier eparhial, Arhiepiscopia laşilor;

2. Preot Radu Brînză, coordonator Departament Pro Vita;

3. Doamna Ioana Dumitraşcu, referent Departament Pro Vita.

Citește alte articole despre: EVENIMENTE