PROCESIUNEA DE FLORII 2022

Evenimente Aprilie 11, 2022

Procesiunea de Florii ne amintește de drumul parcurs de Mântuitorul Iisus Hristos, din Betania la Ierusalim, cu o săptămână înainte de Patimile şi Învierea Sa din morţi. Este o mărturisire publică a credinţei, prin rugăciuni şi cântări bisericeşti. Procesiunea de Florii este un semn de nădejde, căci, după cum Lazar a fost înviat de Hristos din morți după patru zile, tot așa și noi așteptăm cu nădejde sărbătoarea Învierii lui Hristos, care este temelia învierii noastre a tuturor.

După doi ani de absență, credincioșii botoșăneni sunt chemați să aducă imnuri de slavă lui Dumnezeu la Procesiunea de Florii, care va fi reluată anul acesta în municipiul Botoșani, fără restricții. Urmare a Hotărârii Permanenţei Consiliului Eparhial al Arhiepiscopiei Iaşilor, spre deosebire de anii trecuți, Procesiunea pentru „Intrarea Domnului în Ierusalim”, se va desfășura chiar în Duminica Floriilor, 17 aprilie, începând cu ora 14:00. Procesiunea festivă din acest an, va începe de la Biserica „Sfinții Apostoli Petru şi Pavel I”, va trece pe lângă Biserica „Sfântul Andrei şi Sfântul Ierarh Nectarie”, Biserica „Întâmpinarea Domnului”, Biserica „Sfântul Vasile cel Mare”, Biserica „Sfinții Trei Ierarhi”, încheindu-se la Biserica „Sfânta Ecaterina” (ANL Bucovina). Când se ajunge în dreptul bisericilor de pe traseu şi la plecare, după rânduiala care se săvârşeşte în acel loc, se vor trage clopotele. Se va parcurge următorul itinerariu: Strada Calea Naţională, Strada Sucevei, Bulevardul Mihai Eminescu, Strada George Enescu, Strada Bucovina, Strada Patriarh Teoctist Arapaşu și Strada Mitropolit Iosif Gheorghian. Credincioşii, purtând în mâini salcie, busuioc şi flori, se vor grupa la biserica parohială cu 30 minute înainte, încât să ajungă la ora 13:50 la Biserica „Sfinții Apostoli Petru şi Pavel I” (lângă Carrefour). De asemenea, sunt așteptați la procesiune, copii și tineri îmbrăcaţi în costume naţionale.

„Osana Celui dintru Înălţime! Bine este cuvântat cel ce vine întru numele Domnului!”

Atașamente:
PDF icon florii_2022_bun.pdf
Citește alte articole despre: eveniment