SFÂNTUL HARALAMBIE, HRAMUL SECUNDAR AL PAROHIEI

Viața parohiei Februarie 10, 2020

Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie, prăznuit în data de 10 februarie, este al doilea hram al parohiei noastre.

Cu multă bucurie duhovnicească am sărbătorit pe Sfântul Sfințit Mucenic Haralambie, al doilea hram al parohiei noastre. Duminică, 9 februarie la ora 17:00 s-a oficiat Vecernia cu Litie de către un sobor de preoți în frunte cu P.C. Vasile Burlacu, preot misionar de caritate la Maternitatea Botoșani, care a ținut și cuvântul de învățătură. Luni, 10 februarie, începând cu ora 07:00, s-au săvârșit următoarele slujbe: Utrenia, Sfânta Liturghie, Pomenirea celor adormiți și Sfințirea mică a apei (Agheasma), spre folosul sufletesc și trupesc al credincioșilor. Cuvântul de folos de la Sfânta Liturghie a fost rostit de către Arhimandrit Ioan Harpa, starețul Mănăstirii Popăuți. Atât aseară la vecernie, cât și astăzi, după Slujbă, credincioșii au primit din partea parohiei: sarmale calde, cozonac, câte un pahar de suc sau de vin. Dacă Maica Domnului este Izvorul tămăduirilor, atunci Sfântul Haralambie este ocrotitorul săracilor şi al bolnavilor. Nici nu se putea o asociere mai potrivită de hramuri pentru o biserică sau parohie, cum este a noastră. Serbând pe Sfântul sfințit mucenic Haralambie, al doilea hram al parohiei, Biserica noastră îmbină dimensiunea liturgică cu cea social-filantropică.
Sfinte Haralambie, apără-ne de necazuri și vindecă bolile!

Atașamente:
PDF icon sfantul_haralambie.pdf
Citește alte articole despre: Viața parohiei