Sfințirea troiței

Viața parohiei Mai 28, 2017

Vineri 26 mai 2017, la ora 16:45, a avut loc slujba de sfinţire a Sfintei Cruci din curtea bisericii. Părintele paroh Ioan Alupoaiei a oficiat slujba împreună cu un sobor de preoți. Au participat credincioşi din parohia noastră. În cuvântul de învăţătură rostit la sfârşitul slujbei, preotul paroh a îndemnat pe toţi creştinii să facă fapte de milostenie, să contribuie la ridicarea lăcaşelor de cult şi să păstreze credinţa neschimbată. Familia Eugen şi Viorica Păduraru, ctitorii Sfintei Cruci, s-au rugat și au mulțumit pentru slujba săvârșită. Apoi, la finalul  slujbei, au  oferit credincioșilor prezenți vin, suc  şi  gustare.

Prezenţa sfinţitoare a crucii în viaţa noastră aduce cu sine binecuvântarea Stăpânului care de bunăvoie S-a lăsat răstignit pe lemnul ei pentru ca pe noi să ne ridice în locul de unde, prin lemnul pomului oprit, am fost odinioară alungaţi. Ori de câte ori vedem crucea şi ne însemnăm cu ea, trebuie să ne aducem aminte de Învierea Mântuitorului Iisus şi de învierea noastră. Crucea este mai mult decât un semn şi decât un simbol. Semnul şi gestul închinării reprezintă mărturia unei stări de suflet, a unei stări de minte, a unei clipe de viaţă. Este sinteza cea mai scurtă cu putinţă a unui sistem de gândire şi de plasare în univers, în viaţă şi în moarte. „Crucii Tale ne închinăm Hristoase şi Sfântă Învierea Ta o lăudăm şi o mărim”,  este  cântarea  cu  caracter  de  imn  pe  care o rostim noi la toate sărbătorile dedicate Sfintei Cruci. Este în această rostire o semnificație profundă  a  asumării  crucii  de  către  noi  toţi. Nu  este o asumare în disperare sau resemnare, ci este o asumare în speranţă. În speranţa Învierii.  Semnul Crucii ne duce cu gândul că, de fapt, nu crucea e ultima, ci Învierea! În această perspectivă, asumarea senină a crucii nu este un act de laşitate, ci actul ultimului curaj, al  ultimei  îndrăzneli,  cu  ochii spre bucuria Învierii.

Citește alte articole despre: Viața parohiei