„Tânărul botoşănean”, ediţia a șaptea

Evenimente Iulie 6, 2021

Inspirat de nevoia de modele resimțită în viața tinerilor, manifestarea „Tânărul Botoșănean” este organizat de ATOR, filiala Botoșani, în colaborare cu Protopopiatul Botoșani, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei.

Astăzi, marţi, 6 iulie 2021, cu binecuvântarea ÎnaItpreasfinţituIui Părinte Mitropolit Teofan, cu implicarea Departamentului Tineret al Sectorului de Misiune al Arhiepiscopiei Iaşilor, în colaborare cu Protopopiatul Botoşani, s-a organizat cea de a șaptea ediţie a întâlnirii anuale cu tinerii, intitulată „Tânărul Botoşănean”. Evenimentul a fost coordonat de părintele profesor Teodor Cenuşă la care au participat aproximativ 200 de tineri din Protopopiatul Botoşani. Această manifestare a debutat la Biserica „Vovidenia” din municipiul Botoșani la ora 7:30, cu oficierea Sfintei Liturghii, săvârşită de un sobor de preoţi. Programul evenimentului a continuat cu o conferinţă susţinută de Părintele Arhimandrit Nicodim Petre, Consilier al Sectorului de Misiune, Statistică şi Prognoză Pastorală al Arhiepiscopiei Iaşilor şi stareţ al Mănăstirii Bucium, cu tema: „Viaţa veşnică - împlinirea eforturilor noastre”. Au urmat două sesiuni de dezbateri pe marginea temei, împletite cu lecturări de texte scripturistice, povestioare şi jocuri de cunoaştere. Ziua s-a încheiat cu o sesiune de concluzii în plen şi cu un moment artistic. Bineînțeles că nu au lipsit „mesele”, adică micul dejun, prânzul și cina. Manifestarea „Tânărul botoșănean” a fost adresată tinerilor cu vârsta cuprinsă între 14 şi 35 de ani, având ca scop, acumularea de prietenii frumoase, cunoştinţe noi, răspunsuri la întrebări legate de tema întâlnirii şi cu dorinţa de a se implica activ în asociaţii de voluntariat şi în activităţile cu tinerii. Din partea parohiei noastre, „Izvorul Tămăduirii”, au participat tinerii Simion Tudor și Vasilcău Cleopa-Ioan. În această minunată zi de vară, tinerii care au participat la eveniment, au avut mult interes, dorință pentru acumulare de noi cunoștințe și, bineînțeles, au închegat prietenii.

Atașamente:
PDF icon tanarul_botosanean.pdf