ZIUA PAROHIEI

Viața parohiei Mai 1, 2017

Astăzi, 1 mai 2017, se împlinesc 20 de ani de la înființarea parohiei „Izvorul Tămăduirii” din localitatea Botoșani, protopopiatul Botoșani, conform Deciziei Mitropoliei Moldovei și Bucovinei. Slavă Doame rânduielii Tale!

Biserica tineretului muncitor a apărut după 20 de ani

Construirea unei biserici în cartierul muncitoresc Parcul Tineretului reprezintă dreptatea făcută locuitorilor după 20 de ani. În anul 1977, pentru orașul Botoșani, Parcul Tineretului însemna cartierul tinerilor muncitori (proveniți mai mult din mediul rural) care lucrau la noile „întreprinderi” ale industrializării: Fabrica de confecții, Uzinele textile, Electrocontact, Intreprinderea de articole tehnice din cauciuc, IMAIA, și altele. Cartierul muncitorilor avea toate condițiile de viață: ansamblu de locuințe (apartamente, garsoniere, cămine de nefamiliști), școală, spital pentru copii, magazin alimentara cu autoservire, internat pentru elevi, cantină cu sală de mese, loc de joacă pentru copii, loc de scuturat covoare, parc de relaxare, chiar și … bloc turn! Un singur lucru lipsea, cel mai important: BISERICA. În anul 1997 s-a făcut dreptate pentru muncitori și copii lor. Pentru toți din PARC a venit IZVORUL, Izvorul Maicii Domnului. Cu ajutorul lui Dumnezeu și mijlocirile Preacuratei Sale Maici, Parohia „Izvorul Tămăduirii” din Cartierul Parcul Tineretului al municipiului Botoșani, are astăzi, după 20 de ani de la înființare, o biserică frumoasă în care se săvârșesc slujbe și ierurgii spre slava lui Dumnezeu și folosul credincioșilor.

Citește alte articole despre: Viața parohiei