Activități activitățile desfășurate în „Luna pentru viață”

Evenimente Aprilie 4, 2023

Parohia „Izvorul Tămăduirii” s-a implicat activ în organizarea de evenimente care au marcat „Luna pentru viaţă”. Astfel, credincioșii au participat atât la evenimentele desfășurate la nivel de parohie, cât și la evenimentele la nivel de protopopiat.

În luna martie, enoriașii parohiei noastre au fost antrenați în următoarele activităţi:

1. Vizionarea „FAMILIA ESTE PENTRU NOI”

- În perioada 6 - 12 martie, am vizionat pe pagina de Facebook a parohiei o serie de patru scurt-metraje, povestiri despre valoarea vieţii şi a familiei;

- S-au derulat următoarele filme: „11:30 - Made in Moldova, „A fi”, "Mai bine prea târziu decât niciodată", „Prinsă în capcană”;

- Au avut loc comentarii la filme şi discuţii la criza de sarcină.

2. Expunerea „FAMILIA ȘI BISERICA ÎN VIAȚA COPILULUI”

- Duminică, 19 martie la ora 18:00 ne-am adunat la Biserică;

- A fost prezentat de către preotul paroh un material despre rolul familiei și al Bisericii în educația copiilor;

- Au avut loc conversații sub formă de întrebări și răspunsuri. Au urmat discuţii la situația cu care se confruntă familia aflată în dificultate.

3. Expoziţia „FIECARE VIAȚĂ ESTE UN DAR”

-  În data de 23 martie, parohia noastră a prezentat o expoziție online de desene și schițe realizate de tineri în anii anteriori;

- Prin această expoziție s-a dorit să se evidențieze: definirea căsătoriei, susţinerea familiei tradiţionale, orientarea inimilor spre o cultură a vieţii, stoparea avorturilor, sensibilitatea la traumele multor femei și afirmarea dreptului la viaţă al copiilor care încă nu s-au născut.

4. Procesiunea „MARŞUL PENTRU VIAȚĂ 2023”

- Sâmbătă, 25 martie la ora 12:00, ne-am adunat la Biserică cu busuioc şi flori;

- Credincioşi, câţiva tineri în costume naţionale, elevi, mame cu copii, ne-am deplasat la Biserica Buna Vestire;

- Am parcurs traseul stabilit prin oraş, împreună cu ceilalţi credincioşi de la parohii.

5. Conferința „VIAȚA DE FAMILIE ȘI PROVOCĂRILE SOCIETĂȚII CONTEMPORANE”

- În data de 26 martie la ora 17:00, în Sala de evenimente a Parohiei „Vovidenia” am participat la o conferință despre familie și societate;

-- A conferențiat prof. univ. dr. Nicu Gavriluță, de la Facultatea de Filosofie și Științe Social-politice din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași;

- Domnul profesor a îndemnat auditoriul să rămână ancorat în valorile religioase, tradiționale și culturale specifice. De asemenea, a atenționat pe cei din sală să fie vigilenți la „ideologiile de import” care pot perverti ființa neamului românesc;

- Prelegerea a reușit să transmită multe sfaturi practice, pentru ca toți cei angrenați în viața de familie să poată face față la provocările din ce în ce mai diverse și destabilizatoare din partea societății.

Prin „LUNA PENTRU VIAŢA” s-a dorit afirmarea valorii persoanei umane, prețuirea și ocrotirea vieții copiilor, încă din momentul concepției, eliberarea omului de tot ce îl distruge sau alienează. S-a urmărit de asemenea: definirea căsătoriei, conștientizarea societății cu privire la umanitatea deplină a copiilor nenăscuți, necesitatea de a sprijini femeile care se confruntă cu greutăți în perioada sarcinii, conștientizarea și implicarea societății în construirea unui viitor pro-viață.

P A R O H,

Preot Ioan Alupoaiei