Cerc misionar în parohia noastră

Evenimente Iunie 18, 2021

Este vreunul dintre voi în suferinţă? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui”.

Epistola soborniceasca a Sfântului Apostol Iacov, capitolul 5 versetele 13-15.

În data de 18 iunie 2021, vineri, ora 18:00, la Biserica noastră s-a oficia Taina Sfântului Maslu de către preoții Cercului misionar-pastoral nr. 11 „Sfântul Spiridon”. Amintim că din acest cerc fac parte parohiile din partea de sud-est a municipiului Botoșani și prin rotație, la fiecare Biserică parohială se oficiază în sobor câte o slujbă, în special Sfântul Maslu și se prezintă o temă misionară. În acest fel, și la Biserica noastră s-a prezentat tema: „Boala - cale spre mântuire”, de către părintele paroh, Ioan Alupoaiei. „Când ești bolnav cu trupul și mulțumești lui Dumnezeu, dacă ai sufletul nevătămat, poți să te mântuiești. Fiindcă mântuirea cere osteneli și lipsuri. De aceea, boala trebuie acceptată cu seninătate, mulțumind lui Dumnezeu. De n-ar fi boala, poate omul ar umbla pe cărări greșite, departe de Dumnezeu, dar în boală, omul se comportă cum trebuie”, a spus părintele Ioan Alupoaiei. Viața și sănătatea sunt daruri de la Dumnezeu, dar noi avem datoria de a le apăra și cultiva cu responsabilitate permanentă. Respectând toate îndrumările, vom trece peste această încercare și totul va fi bine.

Citește alte articole despre: EVENIMENTE