Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viața mea”

Evenimente Mai 15, 2022

Concursul Național Catehetic și-a propuns să contribuie la dezvoltarea creativității prin libertatea oferită participanților în inițierea unor idei de proiect, precum și a sentimentelor de atașament față de familie și valorile ei. Prin raportarea la tematica anului omagial, copiii s-au apropiat mai mult de părinții lor, iar preoții și profesorii implicați, au fost încurajați să acorde prioritate familiei în orizontul activității pastorale și didactice.

În data de 11 mai 2022, în sala „Sinaxar” a Ansamblului Mitropolitan din Iași, a avut loc etapa eparhială a Concursului Național Catehetic „Rugăciunea în viața mea”. Au participat 8 parohii de pe cuprinsul Arhiepiscopiei Iașilor. Locul întâi a fost obținut de Parohia „Buna Vestire” Sarata din Protopopiatul Piatra Neamț. Chiar dacă parohia noastră, Izvorul Tămăduirii - Botoșani, nu a ajuns în fazele finale, totuși a fost o experiență frumoasă despre bucuria pe care au simțit-o participanții în urma rugăciunii, cum a rodit rugăciunea în viața lor, a familiei lor și a parohiei noastre. Au fost activități foarte frumoase, care au pus împreună preotul paroh cu echipa de cateheză formată din copii, dar, evident, cu părinții acestora și cu întreaga parohie, ca una care a dat mărturie a unui spațiu comun de rugăciune în care s-au adunat rugători în cadrul acestui concurs. Titlul proiectului pentru Concursul Național Catehetic „Rugăciunea în viața mea”, a fost  „Rugăciunea în timp și spațiu ”.

Echipa de realizare a proiectului a fost formtă din:

- Preot paroh Alupoaiei Ioan;

- Profesor de religie Timofti Maria-Valentina;

- elev Pădurariu Alexandru, 15 ani, autorul poeziei „Moșii de iarnă”;

- elev Șmadici George Eusebiu, 14 ani, autorul compunerii „Ultimul hram”;

- eleva Neacșu Flavia, 17 ani, autoarea picturii „Lacrimi din troiță”.

În data de 21 mai 2022, la București, cu prilejul hramului Catedralei Patriarhale, când se va încheia oficial Concursul Naţional Catehetic „Rugăciunea în viața mea”, grupul câștigător al locului întâi din fiecare eparhie, va fi premiat de către Preafericitul Părinte Patriarh Daniel.

Citește alte articole despre: EVENIMENTE