„HRISTOS: SUFLETUL SATULUI MEU”

Evenimente Iunie 11, 2019

- Concurs Național Catehetic –

În anul 2019, declarat în Patriarhia Ortodoxă Română ca „Anul omagial al satului românesc (al preoţilor, al învăţătorilor şi al primarilor gospodari)” o iniţiativă deosebită dedicată tineretului Bisericii Ortodoxe a reprezentat-o Concursul Naţional Catehetic „Hristos, sufletul satului meu”, desfăşurat cu binecuvântarea Preafericitului Părinte Daniel, cu aprobarea Sfântului Sinod şi în parteneriat cu Ministerul Educaţiei Naţionale. În Protopopiatul Botoșani, concursul a cunoscut o dinamică cu totul deosebită, relevantă prin implicarea preoţilor în colaborare cu dascălii din jurul parohiilor şi determinarea copiilor înscrişi în acest proiect. Acest concurs s-a desfășurat și în cadrul parohiei noastre, în perioada 18 februarie - 12 martie 2019. Elevii din grupa de cateheză au fost coordonați de preotul paroh Ioan Alupoaiei și de D-na Maria-Valentina Timofti, profesor de religie la Școala gimnazială nr. 8 „Elena Rareș”. Dintre lucrările realizate s-au remarcat următoarele care au mers la faza pe Protopopiat:

a) „Moșii de iarnă” - poezie scrisă de elev Pădurariu Alexandru, 12 ani, pentru secțiunea literară;

b) „Ultimul hram” - compunere scrisă de elev Șmadici George Eusebiu, 11 ani, pentru secțiunea literară;

c) „Lacrimi din troiță” - pictură realizată de eleva Neacșu Flavia, 13 ani, pentru secțiunea artistică.

Etapa de evaluare locală a avut loc în data de 15 aprilie, la Protopopiatul Botoșani. Din comisia de evaluare au făcut parte inspectorul eparhial pentru catehizarea tineretului, un pictor bisericesc, un profesor de limba şi literatura română și un etnolog. În urma evaluării au fost de­semnate echipele situate pe primele trei locuri, iar Parohia „Izvorul Tămăduirii” a primit diploma de participare cu felicitări. Mulțumim elevilor participanți și tuturor celor implicați în acest concurs. Concursul Național Catehetic „Hristos: sufletul satului meu” a contribuit la redescoperirea valorilor păstrate şi promovate de satul românesc, de-a lungul timpului. Prin aceste activități am cunoscut mai bine frumuseţea satului românesc, în trecut şi în prezent, tradiţia și portul popular, unitatea de credință și de neam în țara noastră păstrată prin preoţi, învăţători, primari gospodari și oameni vrednici ai satului românesc.

Atașamente:
PDF icon diploma_08.pdf