Misiune prin Foaia Parohială – Numărul 1000

Evenimente Mai 30, 2023

Începând cu data de 15 februarie 2004, Parohia „Izvorul Tămăduirii” Botoşani editează o Foaie religioasă săptămânală.

Cu ajutorul lui Dumnezeu şi prin efortul colaboratorilor, am ajuns la numărul 1000 al Foii religioase parohiale. Foaia religioasă săptămânală „Izvorul Tămăduirii” a apărut din necesitatea de a cunoaște viaţa Bisericii și Sfânta Liturghie ca „Taine ale Împărăţiei”, căci întreaga Biserică, atât ca instituţie, cât și ca viaţă, nu are alt fundament, conţinut și scop decât acela de a comunica realitatea transcendentă a Împărăţiei lui Dumnezeu, realizabilă din această lume, prin experierea iubirii și prin comuniune. Această foaie religioasă are numele parohiei, are începutul odată cu biserica şi a mers în paralel cu zidirea bisericii. Acum 20 de ani, preotul paroh Ioan Alupoaiei, împreună cu voluntari și consilierii de atunci, au încercat să aducă un nou suflu duhovnicesc credincioşilor din Parcul Tineretului prin două lucrări. Lucrarea de zidire a bisericii pentru cultul divin public şi lucrarea de comunicare cu familiile ortodoxe printr-o revistă parohială. De la primul număr al foii religioase, din 15 februarie 2004, care avea mai mult un aspect de program liturgic şi până în prezent, la numărul 1000, EDITORII s-au străduit să comunice mesajul-chemare al Mântuitorului Hristos, mesaj şi chemare care ne conduc pe „cărarea împărăţiei”, pe „calea luminii şi a mântuirii”. Foaia religioasă a prins viaţă şi s-a identificat cu viaţa parohiei pentru că a redat crâmpeie dintr-o mare jertfă, aceea a zidirii bisericii parohiale, care se continuă cu zidirea de biserici în sufletele credincioşilor. Căci, în fond, chemarea noastră a tuturor este aceea de a deveni biserici vii în care să locuiască Mântuitorul Hristos şi împreună cu El întreaga Sfântă Treime. Iar cel care ne modelează după chipul Domnului Hristos, pe Care ni-L şi împărtăşeşte prin Sfintele Taine este preotul paroh. Foaia religioasă este totodată şi o cronică a parohiei ca familie a credincioşilor uniţi prin credinţă şi rugăciune. Ea redă evenimente petrecute în parohie, în Biserica noastră sau pe plan bisericesc, ceea ce întăreşte sentimentul frăţiei între creştini. Mesajul acestei Foi religioase concentrează ideea și ne capacitează spre a o înţelege: că Biserica nu este o realitate egocentrică, ci o comunitate misionară, lucrătoare prin iubire și slujire, având ca scop mântuirea tuturor. În numele tuturor editorilor și colaboratorilor, dorim ca lecturarea acestor pagini să ofere odihnă sufletească și folos duhovnicesc în spirit duminical și în sensul cuvintelor scripturistice: „Veniţi la Mine toţi cei osteniţi şi împovăraţi şi Eu vă voi odihni pe voi” (Matei 11, 28).

La mulţi ani şi mulţi cititori!

- Redactorii Foii religioase „Izvorul Tămăduirii” -

Citește alte articole despre: eveniment