Parohia „Izvorul Tămăduirii” Botoșani organizează Şcoala de vară „Copii fericiți, părinți liniștiți”

Evenimente Iulie 25, 2024

„Şcoala de vară este o oportunitate de dezvoltare şi acumulare de cunoştinţe noi pentru tinerii noştri, dar şi o modalitate de a se recrea în mod organizat, de a-şi face noi prieteni, de a-şi petrece timpul într-un mod plăcut şi constructiv în această perioadă”, a  spus preotul paroh, Ioan Alupoaiei.

În perioada 1 - 10 august 2024, parohia „Izvorul Tămăduirii” din municipiul Botoșani organizează Şcoala de vară cu tema: „Copii fericiți, părinți liniștiți”, la care sunt invitați copii și tineri cu vârsta cuprinsă între 6 şi 18 ani.

Din cuprinsul activităților: ateliere de creație, filme, discuții, jocuri, desene, învățături, amintiri, trăiri. Copiii și tinerii vor avea parte de diverse învățături și activități pentru destindere și recreere. De asemenea, se vor bucura de activităţi educative şi recreative, jocuri, surprize şi premii.

Programul activităților ce se vor desfășura zilnic între orele 10:00-12:00:

1. Atelierul „Învățăm să comunicăm”:

- să ne cunoaștem;

- reguli de comportare;

- reguli de respect;

- pildă creștină - Cele 4 piersici.

2. Atelier de pictură, desen și creație de tablouri, cu materiale din natură (frunze, flori):

- dezvoltarea creativității și imaginației;

- expoziție cu lucrările copiilor.

3. Cursurile de vară:

- lucru în caietul de vacanță;

- fișe de lucru în funcție de vârsta copilului.

4. Un stil de viață sănătos:

- înțelegerea legăturii dintre alimentație, sport și starea de sănătate;

- piramida alimentelor.

- motivarea copiilor pentru sport

- jocurile copilăriei: „Țară, țară, vrem ostași”,  „Rațele și vânătorii”,  „Scăunele muzicale”.

5. Matematică distractivă :

- construirea abilităților matematice și aplicarea acestora în rezolvarea problemelor;

- fișe de lucru: calculăm și ne distrăm;

- jocuri de mimică pe echipe: să dezvoltăm puțin imaginația și exprimarea non-verbală.

6. Lumea basmelor și a poveștilor:

- citirea unei cărți pe roluri;

- compunere de povești cu început dat;

- vizionare de povești pentru copii.

7.  Jocuri de dezvoltare personală:

- sport, cântece, dansuri, jocuri.

8.Carnavalul prieteniei:

- expoziție cu pozele realizate în timpul desfășurării activităților,

- feed-backul din partea copiilor asupra activităților;

- discuții finale.

Pentru copii este foarte important să aibă prieteni. Chiar dacă sunt mai timizi, toată lumea simte nevoia de a aparține la un grup, de a se integra, a împărtăși momente, a se juca. De aceea, activitățile propuse pentru copii, le oferă copiilor posibilitatea de a-și dezvolta imaginația.

Atașamente:
PDF icon scola_de_vara_2024.pdf
Citește alte articole despre: eveniment