Procesiunea de Florii 2018

Evenimente Aprilie 1, 2018

Sâmbătă, 31 martie, începând cu ora 14:00, credincioșii din municipiul Botoșani au participat la  tradiţionala Procesiune de Florii. De la  Biserica noastră, împreună cu alți credincioși din celelalte parohii, am parcurs următorul traseu: Biserica „Izvorul Tămăduirii”, Biserica „Duminica Mare”, Biserica „Sfântul Ilie” şi Biserica „Sfântul Voievod Ștefan”. Procesiunea de Florii are rolul de a reaminti momentul intrării în Ierusalim a Mântuitorului Iisus Hristos. Menţionată pentru prima dată în secolul al IV-lea, sărbătoarea este marcată în întreaga lume creştină. Strâns legată de minunea învierii lui Lazăr din Betania, Duminica Floriilor îi pregăteşte pe credincioşii ortodocşi pentru bucuria Învierii. Osana! Bine este cuvântat cel ce vine întru numele Domnului!

Citește alte articole despre: EVENIMENTE