Tinerii din Parohia noastră au obținut Locul III în etapa finală a campionatului de fotbal, la Iași

Evenimente Iunie 8, 2021

În perioada 5 mai – 6 iunie 2021, Departamentul Misiune pentru Tineret din cadrul Arhiepiscopiei Iașilor a organizeazat un campionat de fotbal adresat tinerilor cu vârsta cuprinsă între 14 și 18 de ani. La acest campionat au fost invitate toate parohiile din Arhiepiscopia lașilor, reprezentate prin echipe de câte 9 tineri cu vârsta cuprinsă între 14 - 18 ani (6 jucători și 3 rezerve).

Sâmbătă, 5 iunie 2021, începând cu ora 10:00, la Baza Sportivă USAMV din Iași, s-a desfășurat etapa finală a campionatului de fotbal, la care echipa de fotbal a parohiei „Izvorul Tămăduirii”, antrenată de preotul paroh Ioan Alupoaiei și jucătorul Iulian Butnaru a obținut locul 3. Amintim că etapa pe protopopiat a avut loc pe data de 16 mai la Cornișa Aquapark & Sports Botosani, unde echipa de fotbal a parohiei Izvorul Tămăduirii a jucat cu celelalte echipe de fotbal din Protopopiatul Botoșani și s-au clasat pe primul loc. În urma etapei județene, jucată pe 23 mai la Cornișa Aquapark & Sports Botosani, tot de pe locul I s-au calificat și la etapa finală de la Iași. Competiția a fost organizată de Sectorul de Misiune, Statistică și Prognoză Pastorală a Arhiepiscopiei Iașilor. „A fost o competiție la nivelul parohiilor din Arhiepiscopia Iașilor, din care fac parte trei județe: Neamț, Botoșani și Iași. Am făcut antrenamente cu tinerii din anul 2019. Oricum, acești tineri sunt buni sportivi și au mai participat și la alte competiții interșcolare în județ și în țară, unde au obținut premii. Acum au ajuns la liceu, majoritatea dintre ei sunt în clasa a X-a. Pe lângă faptul că sunt și buni sportivi, sunt și buni copii la învățătură”, ne-a declarat preotul paroh Ioan Alupoaiei. Această activitate sportivă și-a propus crearea unui cadru în care tinerii să-și consume energia și să-și petreacă timpul lângă Biserică, își propune să dezvolte spiritul de echipă şi abilitățile de colaborare cu ceilalţi colegi pentru un beneficiu comun, iar tinerii și preotul lor paroh să se cunoască reciproc.

Citește alte articole despre: EVENIMENTE