Cum și de ce postim?

Viața parohiei Iunie 21, 2019

- Cerc misionar-pastoral -

Astăzi, 21 iunie 2019, ora 17:00, la Biserica noastră s-a oficiat Taina Sfântului Maslu de către preoții Cercului misionar-pastoral nr. 11 „Sfântul Spiridon”. Amintim că din acest cerc fac parte parohiile din partea de sud-est a municipiului Botoșani și prin rotație, la fiecare Biserică parohială se oficiază în sobor câte o slujbă, în special Sfântul Maslu și se prezintă o temă misionară. În acest fel, și la Biserica noastră s-a prezentat tema: „Cum și de ce postim?”, de către părintele Vladimir Orlovschi, preot misionar de caritate la Spitalul de Psihiatrie.

Postul are nişte semnificaţii şi un folos aparte, tocmai datorită motivaţiilor interioare pe care se construieşte acest demers fizic şi totodată duhovnicesc. Acestea au fost explicate în numeroase manuale de teologie, iar cuvintele despre necesitatea şi efectele postului sunt permanent prezente în predicile preoţilor, mai ales în această perioadă premergătoare postului Sfinților apostoli. Postul este vast şi aduce mult folos în viaţa creştinului. În primul rând, depăşeşti orice în viaţă apropiindu-te de Dumnezeu, prin rugăciune şi post. Făcând ascultare prin post, eşti mult mai aproape de El. „Postul trebuie sa fie о lucrare interioară, intimă, sufletească, de comuniune personală a omului cu Dumnezeu, Care vede, tainic și tăcut, sufletul și faptele omului credincios și jertfitor, rugător și postitor. Postul este о stare cultivată în mod liber și după puterea fiecăruia, semnul dorinței omului credincios de a se elibera de lăcomia după bunuri materiale limitate și trecătoare spre a se uni prin rugăciune mai intensă cu Dumnezeu, Izvorul vieții și al bucuriei veșnice”, a spus părintele Vladimir Orlovschi.

„Este vreunul dintre voi în suferinţă? Să se roage. Este cineva cu inimă bună? Să cânte psalmi. Este cineva bolnav între voi? Să cheme preoţii Bisericii şi să se roage pentru el, ungându-l cu untdelemn, în numele Domnului. Şi rugăciunea credinţei va mântui pe cel bolnav şi Domnul îl va ridica, şi de va fi făcut păcate se vor ierta lui”.

Epistola soborniceasca a Sfântului Apostol Iacov, capitolul 5 versetele 13-15.

Citește alte articole despre: Viața parohiei